Sezon 7 || Koncert Drugi

Drugi koncert sezonu siódmego odbył się 11 października 2014 r.

Muzyka Jana Sebastiana Bacha
Swój talent zaprezentował organista – Pan Jürgen Opfermann

Król instrumentów

Koncerty organowe cieszą się wśród melomanów ogromną popularnością, co pewien czas organizatorzy proponują więc publiczności „Pereł w koronie” spotkanie z królem instrumentów. 11 października – na zaproszenie Starosty Ostrzeszowskiego przyjechał do naszego miasta wybitny niemiecki organista Jurgen Opffermann. W klasztorze ss. Nazaretanek od czterech lat znajdują się 21- głosowe organy piszczałkowe, dlatego wizyta w naszym cyklu gościa z Niemiec była czymś naturalnym.
Stali bywalcy cyklu koncertowego „Perły w koronie” czekali przede wszystkim na muzykę wielkiego Jana Sebastiana Bacha i rzeczywiście nie zabrakło jej, chociaż wiele osób uważało, że zdecydowanie zbrakło słynnej Toccaty, ale ten niewielki brak uzupełnią z pewności inni organiści, których chcemy w przyszłości gościć. Koncertowo organiści grają nieco inaczej niż w czasie liturgii. W popisach wirtuozowskich słyszymy pełnię brzmienia, dynamikę, współbrzmienie manuałów i pedałów basowych – po prostu królestwo dźwięku. Dzięki pomysłowi oraz pracy naszych specjalistów od dźwięku i obrazu – Piotra i Artura Prusinkiewiczów – mogliśmy na ekranie przy ołtarzu obserwować artystę przy instrumencie, który znajduje się przecież na chórze muzycznym, ten zabieg dał publiczności niezwykły komfort odbioru muzyki.
W programie koncertu, oprócz dzieł Bacha, usłyszeliśmy także kompozycje Buxtehudego oraz współczesnych twórców kanadyjskich i francuskich. Organy pod palcami artysty przemówiły emocjami nie zabrakło więc bisów, gratulacji i miłych słów uznania. Po koncercie publiczność mogła wejść na chór i z bliska obejrzeć instrument, dla wielu było to niezwykłe doświadczenie. Nie zabrakło zatem zdjęć przy klawiaturze z minami pełnymi muzycznego uniesienia. Oj, będzie co pokazać i opowiadać znajomym.