Sezon 6 || Koncert Ósmy

Koncert ten odbył się dnia 11 maja 2014 r. Wystapili:
Halina Kurzawa – śpiew
Ks. Paweł Kubiak – instrumenty klawiszowe
Jarosław Kusiak – gitara

„Maryjnie, majowo, dziękczynnie”
KONCERT dla JANA PAWŁA II
Chociaż muzyczny kalendarz „Pereł w koronie” zwykle kończy się w kwietniu, w tym sezonie w związku z kanonizacją Jana Pawła II załamaliśmy wcześniejsze ustalenia i 11 maja zaprosiliśmy naszą publiczność, aby posłuchała pieśni i piosenek Maryjnych i cieszyła się z wyniesienia na ołtarze Polskiego Papieża – Świętego i Wielkiego Czciciela Matki Bożej. Bohaterami wieczoru byli ostrzeszowianie: Halina Kurzawa – śpiew, ks. Paweł Kubiak – instrumenty klawiszowe i Jarosław Kusiak – gitara. Publiczność nie zawiodła. Potwierdziła się stara prawda, iż w artystycznych poczynaniach trzeba wspierać rodzimych twórców. Za liczną obecność, dowody sympatii i wspaniałe reakcje – dziękujemy. Niezwykła atmosfera klasztorku pomogła muzykom przekształcić koncert swoiste misterium dźwięku i modlitwy. Dziękując za kanonizację, mogliśmy modlić się głosem poetów, którzy, zaglądając w zakamarki ludzkiej duszy, myśli ubrali w słowa. Słuchaliśmy pieśni i piosenek Maryjnych napisanych w XIX i XX wieku, co pozwoliło także przypomnieć rozwój kultu Maryjnego w Polsce – począwszy od średniowiecza, a skończywszy na czasach współczesnych. Popularne pieśni „Chwalcie łąki umajone” i „Po górach dolinach” w nowych aranżacjach zabrzmiały ciekawie i intrygująco, a nasi melomani lirycznie wtórowali Halinie Kurzawie, która pięknie budowała nastrój delikatnym, ciepło brzmiącym głosem. Znakomicie współpracowali z sobą instrumentaliści- ks. Paweł Kubiak i Jarosław Kusiak. Ich wkład w koncert był szczególny. Potrafili podniosłe, czasami nawet patetycznie pieśni zamienić w kameralnie, łagodnie brzmiące utwory. Brawo! Koncert Maryjny przypominał o św. Janie Pawle II i jego oddaniu Matce Bożej – stąd wspomnienie papieskich pielgrzymek i podróży.
Repertuar dobrano w taki sposób, aby śpiewem przywołać dwa szczególne miejsca kultu Maryjnego – Częstochowę i Lourdes. Ave Maria polskie i francuskie pięknie łączyły liryzm i radość, dając wielu słuchaczom niezwykłe bogactwo przeżyć. Artyści wzbudzili wiele dobrych emocji, więc publiczność nie pozwoliła im, ot tak, zejść ze sceny. Były więc gromkie brawa, bisy i wspólny śpiew.
Dziękczynny, Maryjny i majowy 41. koncert w „Perłach w koronie” miał ostrzeszowskie oblicze, co potwierdza, że nie chcemy wyłącznie słuchać – chcemy być twórczy i aktywni. Niech więc ziarno muzycznych modlitw kiełkuje i przynosi coraz bogatsze owoce. Klasztorny cykl ciągle się rozwija, szukamy ciekawych i ambitnych artystów, a publiczność zawsze utwierdza nas w przekonaniu, że najpiękniejsza jest zawsze twórczość szczera i prawdziwa. Koniecznie odwiedźcie Państwo „Perłowy Klasztorek” w dzień kolejnego koncertu. Znów będzie pięknie. Zapraszamy.