Sezon 13 || KONCERT DRUGI

Romantyzm nasz kochany

Skrzypce i fortepian to duet najbardziej popularny w muzyce kameralnej. Zestawienie tak „mocnych”

instrumentów wymaga wielkiej uwagi, aby nie doprowadzić dominacji któregokolwiek z nich. W głównych rolach wystąpili tym razem : Arkadiusz Hylewski – muzyk Filharmonii Kaliskiej – wybitny instrumentalista, kompozytor i aranżer oraz Łukasz Kryjom – solista, pedagog i akompaniator. Duety tego typu nazywane są często: salonowymi, ponieważ ich popularność przypada na wiek XIX, kiedy to ośrodkami kultury stały się salony artystyczne. W cyklu koncertowym „Perły w koronie” ten popularny zestaw instrumentów już raz spotkaliśmy, ale w innym programie. Wirtuozeria skrzypka widoczna była szczególnie w utworach Wieniawskiego – genialnego polskiego kompozytora i solisty.

 Prawdziwą niespodzianką stał się wspólny występ Arkadiusza Hylewskiego z córką Mileną – uczennicą szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Miło było obserwować ich wspólną grę i pasję, którą dzielili się z perłową publicznością. W koncercie nie zabrakło także popisu pianisty.  W wykonaniu Łukasza Kryjoma usłyszeliśmy Nokturny F. Chopina. Występ na żywo zawsze jest dla melomanów unikalnym przeżyciem, a atmosfera klasztoru – przy takiej muzyce  – skłania do refleksji nad sobą            i czasem. Być może właśnie dzięki utworom Chopina możemy łagodniej przejść przez listopadowe smuteczki.

Koncert zakończyły owacje na stojąco. Artyści bisowali i radością zagrali raz jeszcze, aby to co piękne mogło trwać jak najdłużej.