Instrumenty

Akordeon

Instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych . Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza, zagęszczony przez ręcznie poruszany miech, wywołuje dźwięk, wprawiając w drganie stroik. W cyklu muzycznym Perły w koronie akordeon zabrzmiał w czasie koncertu Sławomira Jabłońskiego.

Altówka

Muzyczny instrument strunowy z grupy chordofonów smyczkowych. Altówka jest nieco większa od skrzypiec, ma niższy, głębszy i łagodniejszy ton. Większa od skrzypiec, ale na tyle niewielka, by można grać na niej jak na skrzypcach opierając na ramieniu. Składa się z podłużnego pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie stylizowanej litery f, gryfu z bezprogową podstrunnicą, zakończonego główką w charakterystycznym kształcie ślimaka. Struny, podparte na mostku (podstawku), napinane są za pomocą stożkowatych naciągów (kołków).

Cymbały

Popularny w czasach średniowiecza i renesansu instrument strunowy.. Dźwięk uzyskuje się poprzez uderzanie specjalnymi pałeczkami/ ważny jest ich ciężar i tzw. wyważenie/ w struny różnej długości rozpięte na płycie lub pudle rezonansowym. Cymbały były popularne aż do wieku XIX w muzyce ludowej. Literacki zapis gry na tym instrumencie odnajdziemy w „Panu Tadeuszu” A Mickiewicza. W cyklu muzycznym „Perły w koronie” cymbały zabrzmiały w czasie koncertu zespołu muzyki dawnej „Semibrevis”.

Cytry

Instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych. Współczesna odmiana cytry pochodzi z terenów Niemiec i Austrii. Jej nazwa wskazuje na pokrewieństwo ze starogrecką kitharą, podobnie jak nazwa gitara.

Elektryczna gitara dwugryfowa

Współczesny instrument, w którym w jednym korpusie połączono dwa gryfy – czyli dwie gitary. Z reguły jedna ma 12, a druga 6 strun. Stosowana przez artystów zmuszonych, ze względu na repertuar, do częstego zmieniania instrumentów na scenie. Dwa gryfy umożliwiają grę techniką tappingu oburęcznego. Dzięki jej zastosowaniu można grać na jednym instrumencie muzykę polifoniczną / np. melodię i akompaniament/. Bardzo efektowny, ale trudny do opanowania instrument. W cyklu muzycznym „Perły w koronie” gitara dwugryfowa zabrzmiała w czasie koncertu Adama Fulary.

FIDEL

Instrument smyczkowy przypominający skrzypce, znany w polskiej kulturze od wieku XVI. Wykonany z drewna brzozy lub olchy. W wiekach późniejszych zdominowany przez inne instrumenty smyczkowe. Popularny w muzyce ludowej. Obecnie liczne kopie tworzą instrumentarium zespołów muzyki dawnej. W cyklu muzycznym „Perły w koronie” fidel zabrzmiała w czasie koncertu zespołu muzyki dawnej „Semibrevis”.

Flet

Instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).

Fletnia Pana

Instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych. Nazwa instrumentu i jego powstanie wiąże się z mitem o hamadriadzie Syrinks.

Fortepian

Klawiszowy, młoteczkowy, strunowy instrument muzyczny. W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane są młoteczkami obciągniętymi filcem. Naciśnięcie klawisza powoduje uderzenie młoteczka w strunę, przenosząc jednocześnie dynamikę uderzenia w klawisz. W cyklu muzycznym ?Perły w koronie fortepian zabrzmiał w czasie koncertu Doroty Szczepaniak.​

Gitara klasyczna

Gitara, z której wyewoluowała cała rodzina instrumentów akustycznych i elektrycznych.​

Harfa

Jeden z najstarszych instrumentów świata, rozpięte na trójkątnej ramie struny są szarpane przez grającego. Wykorzystywana jest w różnych odmianach, rozmiarach zarówno w muzyce dawnej jak i współczesnej - filharmonicznej ale i rozrywkowej. Piękna i intrygująca barwa pojawia się w muzyce ilustracyjnej i filmowej. W cyklu muzycznym „Perły w koronie” harfa zabrzmiała w czasie koncertu zespołu muzyki dawnej „Semibrevis”.​

HARMONIJKA USTNA​

Instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

klarnet

Instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także saksofony.

klawesyn

Znany już powszechnie w Europie od okresu renesansu instrument strunowy szarpany wyposażony w klawiaturę, zaliczany do cytr. W instrumencie tym struny zostają wzbudzone poprzez mechanizm skoczków zaopatrzonych w piórka, które wprawione w ruch za pomocą mechanizmu klawiszowego szarpią struny naciągnięte nad korpusem rezonansowym.

Lira korbowa

Instrument strunowy budową przypominający skrzypce, ale przez lutników określany mianem mechanicznej fideli. Wewnątrz podła rezonansowego porusza się „wieczny smyczek” w postaci kółka napędzanego małą korbką – on wydobywa dźwięk ze strun. Muzyk, aby grać melodię trzyma instrument na kolanach, porusza korbą i naciska odpowiednie kołki – rodzaj klawiatury. Ten typ liry był szczególnie popularny w muzyce średniowiecza i renesansu. Popularny w całej Europie, wykorzystywany przez wędrownych śpiewaków nawet w wieku XVII/ barok/ W cyklu muzycznym „Perły w koronie” lira korbowa zabrzmiała w czasie koncertu zespołu muzyki dawnej „Semibrevis”.

marimba

Instrument muzyczny z grupy idiofonów. W wersji etniczej - prymitywna odmiana ksylofonu z rezonatorami, używana w południowej i środkowej Afryce oraz Ameryce Środkowej; w wersji używanej przez klasycznych perkusistów – instrument o bardzo dużych możliwościach barwowych i dynamicznych, używany do gry solo, w zespołach oraz do występów z orkiestrami symfonicznymi.

obój

Instrument dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Obój należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także rożek angielski, fagot i kontrafagot.

organy

Klawiszowy, aerofoniczny oraz idiofoniczny instrument muzyczny; budowany najczęściej w kościołach, salach koncertowych, synagogach reformowanych, aulach. ​

Piła muzyczna zwana też śpiewającą

Niezwykle ciekawy instrument muzyczny przypominający piłę do cięcia drewna, ale wykonany ze szlachetnych stopów stali czasami z domieszką srebra lub złota. Dźwięk wydobywa się poprzez pociąganie smyczka po krawędzi piły. Do złudzenia przypomina on głos ludzki / sopran /. Aby grać melodie, muzyk musi w odpowiedni sposób naginać metalową część instrumentu. Gra wymaga bardzo dobrego słuchu i odpowiedniej techniki. Tradycja gry jest rozpowszechniona w: Skandynawii, Niemczech i USA . W tych krajach znajdują się także najbardziej znani producenci pił śpiewających. W Polsce gra na pile kilkanaście osób, ale jedynie kilka regularnie koncertuje. W cyklu muzycznym „Perły w koronie” na pile zagrał ostrzeszowianin - Pan Marek Niesobski – koncertujący na swoim instrumencie w wielu miastach w Polsce. Był także bohaterem wielu audycji i programów telewizyjnych. Instrument oraz umiejętności odziedziczył po ojcu, a talentem wzbogacił repertuar.

saksofon

Instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Klasyfikację tę zawdzięcza swojej budowie i stroikowi. Występuje w siedmiu odmianach różniących się wielkością i zakresem dźwięków.

VIOLA DA GAMBA​

Instrument muzyczny z grupy chordofonów smyczkowych. Pudło skrzypiec składa się z dwóch lekko wypukłych płyt, wierzchnia często wykonana z drewna świerkowego, dolna z drewna jaworowego. Struny skrzypiec, niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych, dziś niemal wyłącznie wykonywane są z metalu. Smyczek to drewniany, sprężysty pręt, najlepiej z drewna fernambukowego. W cyklu muzycznym Perły w koronie skrzypce zabrzmiały w czasie koncertu Magdaleny Sołtysiak.

skrzypce

Instrument muzyczny z grupy chordofonów smyczkowych. Pudło skrzypiec składa się z dwóch lekko wypukłych płyt, wierzchnia często wykonana z drewna świerkowego, dolna z drewna jaworowego. Struny skrzypiec, niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych, dziś niemal wyłącznie wykonywane są z metalu. Smyczek to drewniany, sprężysty pręt, najlepiej z drewna fernambukowego. W cyklu muzycznym Perły w koronie skrzypce zabrzmiały w czasie koncertu Magdaleny Sołtysiak.

Wiolonczela

Instrument składający się z dużego pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie stylizowanej litery f (ef) oraz szyjki z bezprogową podstrunnicą, zakończoną główką w charakterystycznym kształcie ślimaka. ​

WIBRAFON​

Perkusyjny instrument muzyczny, podobny do dzwonków, ksylofonu czy marimby. Zbudowany jest z metalowych płytek (czym odróżnia się od ksylofonu, w którym płytki są drewniane) połączonych z zestawem rur, pełniących rolę rezonatorów i tworzących wibrujące dźwięki przy uderzaniu płytek pałeczkami. Pałeczki mają drewniane lub ratanowe trzonki, a główki owinięte są zwykle włóczką, czasem filcem lub gumą.